0

Inga produkter i varukorgen.

Hem

Stiftelser & filantroper

Vill du ge fler barn i Sverige chansen att växa upp, må bra och drömma på lika villkor? Nu kan du som filantrop eller via en stiftelse göra verklig skillnad för barn som lever i ekonomisk utsatthet.

”Jag har egna barn och brinner för de här frågorna. För mig känns det verkligen viktigt att alla barn i Sverige får ha det bra, och därför har jag valt att stötta Majblomman. Det känns jättefint att kunna bidra och jag uppskattar att kunna följa Majblomman på nära håll, just nu när barnen behöver det som mest.”


Engagerad filantrop 2023          

Sedan 1907 har Majblomman gjort skillnad för barn och inga som lever i utsatthet på olika vis. Idag är vårt fokus barnfattigdom i Sverige. Vi delar ut ekonomiskt stöd till enskilda barn vilket är möjligt tack vare majblommeförsäljningen varje vår. Men pengarna från barnens insamling räcker inte. Med ökade levnadsomkostnader söker allt fler barnfamiljer ekonomiskt stöd hos Majblomman för att få hjälp med basala behov till sina barn. Situationen kompliceras av att vårt samhälle präglas av en segregation som är förödande för barns utveckling.

Vi vill att alla barn ska kunna må bra, växa och drömma oavsett familjens ekonomiska situation. Majblommans ekonomiska stöd går till allt ifrån fritidsaktiviteter för en meningsfull fritid, till fotbollskor, vinterjackor och busskort. De ansökningar vi får in ger oss en överblick av barns behov i Sverige idag. Det är en dyster läsning och visar tydligt varför vi behövs.

Barnkonventionen

Grunden för Majblommans arbete är barnkonventionen. Den säger bland annat att alla barn har rätt till en skälig levnadsstandard som bostad, kläder och mat. Att de har rätt till utbildning som är kostnadsfri och tillgänglig. Samt rätt till lek, vila och fritid. Så är det inte i Sverige idag. Det ska vi ändra på.

Ge barn i Sverige en bättre framtid

Majblommans erbjudande för filantroper ger dig möjlighet att hjälpa barn i Sverige till en bättre framtid. Med hjälp av större donationer kan vi hjälpa fler barn i Sverige som lever i ekonomisk utsatthet. Som filantrop hos Majblomman får du en unik möjlighet att engagera dig i vårt arbete, och bidra till Majblommans framtida planer. Du väljer själv hur mycket du vill engagera dig, i form av både tid och pengar.

Majblommevän

Stöttar du Majblomman under minst två års tid med en årlig summa från 500 000 kronor blir du en Majblommevän. Här samlas engagerade företag, stiftelser och filantroper för att diskutera Majblommans och samhällets utmaningar. Läs mer om det här.

Intresserad av att få veta mer?

Jag som ansvarar för stora donationer heter Christina Holden. Välkommen att höra av dig till mig på christina.holden@majblomman.se eller 0709-630765 så berättar jag mer om Majblommans verksamhet och hur vi kan samarbeta.

Frågor & svar

Som filantrop hos Majblomman har du chans att påverka och bidra till en mindre organisation, där ditt bidrag gör större skillnad. Vi välkomnar också att man engagerar sig med sin kompetens och sitt nätverk då vi står inför stora utmaningar. Det är upp till dig om du vill att din gåva uppmärksammas eller om du vill vara anonym.

Om du vill påverka framtiden för barn i Sverige så kommer ett engagemang i Majblomman att vara helt rätt för dig. Vi har gjort skillnad för barn sedan 1907 och just nu är behovet av hjälp stort för barn som lever i ekonomisk utsatthet.

Som filantrop kommer vi ge dig regelbunden återkoppling om vårt arbete där effektmätning är en viktig del av kvalitetsarbetet.

Majblommans insamling kontrolleras varje år i fyra steg. Först granskar lokala revisorer lokalföreningarnas räkenskaper och förvaltning. Sedan kontrollerar Majblommans riksförbund varje lokalförenings årsredovisning. Därefter granskar en revisor både riksförbundets redovisning och samredovisningen för hela Majblomman. Slutligen kontrollerar Svensk Insamlingskontroll den gemensamma redovisningen.

Ideella föreningar, stiftelser och trossamfund som granskats och godkänts av Svensk Insamlingskontroll får ha ett så kallat 90-konto. Det är en garanti för att vi bland annat följer deras krav på att tillräckligt mycket av våra insamlade medel går till ändamålet.